Rózsakerti küzdelem
A távoli Rózsahegyről panasz érkezett a Természetvédelmi Tanácshoz.A panaszlevél küldője a Rózsahegyi Hernyók Érdekvédelmi Bizottsága. Elmondják, hogy egyre aggasztóbb a rózsahegyi rózsák viselkedése a hernyókkal szemben.A hernyóellenség olyan méreteket öltött- mondja a beadvány - hogy majdnem minden rózsabokor töviseket növeszt a hernyók ellen, s ezzel akadályozzák a hernyók létének alapjait képező táplálkozás lehetőségét. A rózsák viselkedése sérti a hernyók érdekeit.A XXI. században ilyen veszélyes, elfogult, galád hernyóellenség nem tűrhető meg - mondja a levél és intézkedést követelnek a rózsahegyi rózsák ellen.
A Természetvédelmi Tanács felszólította a rózsahegyi rózsakert rózsáit, hogy 30 napon belül válaszoljanak a beérkezett vádakra.A rózsahegyi rózsák szószólója Fehér Rózsa jogász asszony válaszolt a felszólításra.Levelében elmondja, hogy a Rózsahegy az ottani rózsák hazája, ahol az idők kezdete óta élnek folyamatosan és békességben. Néhány száz évvel ezelőtt megjelent kertjükben a betolakodó hernyók egy csoportja. Kezdetben senki sem figyelt rájuk, de egyre többen lettek és veszélyességük egyre jobban kezdett megmutatkozni. Ezek a haszontalan élősködők megtámadták a kert rózsáit és azokat kezdték pusztítani.
A gyönyörű szép, békés rózsakert veszélyes hely kezdett lenni a rózsák számára, mert a hernyók miatt sok rózsa életét vesztette. Végül is a Rózsák Tanácsa úgy döntött, hogy védekezni kell a pusztító hernyók ellen. Ez úgy történt, hogy Önvédelmi Rendszer-t hoztak létre, mely a haszontalan hernyók tevékenységét figyeli és arról értesíti a rózsakert rózsáit. Közben a tudósoktól megtudták, hogy védekezés egyik hatásos módszere tüskék növesztése, mely a rózsabokrok ágain és a rózsák szárain akadályozza meg a hernyók mohó támadását.
Egy idő eltelte után így valóban lecsökkent a kártevő hernyók tevékenysége és visszatért a rózsahegyi rózsakert egyensúlya. Egy ideig minden szépen virult ésgyönyörű volt a Rózsahegy.Azonban egyszer csak új ellenség jelent meg, amint kiderült ezek az apró, halványzöld rovarok a hernyók buzdítására támadták meg a rózsakert virágait. Egy idő után a kertben működő Önvédelmi Rendszer megtalálta e piciny, de erőteljes kártevők elleni védekezés módját is.Nagyon egyszerűen szövetséget kötöttek a barátságos katicabogarakkal. Ezek őrjárata hathatósan tisztítja meg a rózsakert bokrait az apró halványzöld kártevőktől.
Fehér Rózsa szóvivő mindezt azért mondta el, mert szerintük a rózsáknak joguk van az önvédelemre, annál is inkább, mert őket saját hazájukban támadták meg.A teremtő némely élőlénynek gyorsaságot adott, másoknak hatalmas erőt, álcázó képességet, kellemetlen ízt, vagy bántó illatot a védekezésre, a megmaradásra.A védekezés az élőlények olyan joga, amelyet a Teremtőtől kaptak, ezért a védekezés és a megmaradás nem csak joguk, hanem kötelességük is. Életüket védik.A rózsák tövisekkel és katicabogár szövetséggel védekeznek - ez önvédelem - így biztosítják megmaradásukat - mondta Fehér Rózsa szóvivő levele. felek meghallgatása után döntött a Természetvédelmi Tanács:-A hernyóknak és rovaroknak semmi keresnivalójuk a rózsák kertjében.A virágok önvédelme minden kártevővel szemben természetes és jogos !
O.L. (Természet védő)
A Táltos és a hóvirág
Az erdő titokzatos neszekkel, zajokkal telt meg. Amióta az dő megenyhült, itt reccsent meg egy ág, ott zörrent meg egy bokor,s az erdő mélyéből mély sóhajok hallatszottak, mintha a Természet nyújtózkodna, ébredezne. A levegő különleges illatokkal telt meg. A Tavasz Tündérasszonya érkezett meg halkan, csendben, enyhe szellő hátán. A ragyogó kék égen fehér bárányfelhők kergették egymást. Néha-néha a Nap is elmosolyogta magát, látván a felhők és a szél játékát. Ilyenkor kellemes meleg áradt el a tisztásokon. Kis háza ajtaján az öreg táltos lépett ki. Nagyot nyújtózott és szippantott a friss levegőből, és magában dörmögte: „megjött a Tavasz". A közeli mogyoróbokor vékony ágán egy rigó hálaadó éneke szállt az ég felé.
Az erdő mélyén emberi hang hallatszott,s a fák közül három kamasz fiú bukkant elő, s a kis faház felé irányították lépteiket. Meglátva az ősz hajú remetét, nagy tisztelettel köszöntötték: „Adjon Isten, jó reggelt!" - mondották. „Adjon Isten nektek is!" - válaszolt az öreg szeretettel. „Isten hozott benneteket!" - mondta, amikor a három közül kettőben felismerte a közeli faluból való látogatókat. Az ismerős fiúk bemutatták barátjukat, majd elmondták, hogy mi járatban vannak. Örömhírt hoztak, ugyanis a völgybéli kis faluba megérkeztek az első fecskék. - „No csak" - mondta az öreg - „ez valóban jó hír." Még azt is elmondták a fiúk, hogy a faluban megkezdődött a tavaszi nagytakarítás,s a legtöbb ház már új, fehér ruhába öltözött. Ilyen jó hírek hallatára az öreg is fellelkesedett. Leültette a fiúkat a tornácon lévő fa asztalhoz, melyet saját maga ácsolt össze. Mondta nekik, hogy szusszantsanak egyet. Nemsokára meleg csipkebogyóteával, finom gomolyával és szárított gyümölcsökkel tért vissza. Közben az egyik fiú hátizsákjából finom sült, ropogós kenyér került az asztalra. Kora hajnalban sütötte az anyja, s az öregnek hozták. A táltos megáldotta a gömbölyű kenyeret, s mindenkinek hatalmas szelet vágott. Reggeli után a fiúk elmondták jövetelük másik okát. Az iskolában a régi magyarokról - Atilláról és Árpádról - tanultak, és a tanító azt mondta, hogy a tankönyv szerint azok pogányok voltak. Most azt jöttek megkérdezni, hogy igaz-e?
A remete arca elborult: - „Balga beszéd. Aki ilyet mond, az tudatlan ember, vagy pedig rosszakaratú. Mindkettő nagy vétek!" - Majd folytatta: „Az igazság az, hogy nagyon is hittek a Jóistenben. Atilla királyunk „Isten ostorának" nevezte magát. Annak a Magasságos Istennek volt az eszköze, akit nagyon tisztelt, és akinek nevében végezte a magára vállalt feladatot." Az egyik fiú hátizsákjából hordozható kis hangfelvevőgépet szedett ki. Szép csendben bekapcsolta, és feszült figyelemmel hallgatta az öreget.
„A régi magyarok egy héten nem csak egyszer voltak hithű emberek, hanem a hét minden napján, minden órában, minden percben." - mondta halkan a remete.
„Nem választották szét az életet és a vallást, hanem élték azt, mivel az élet és a hit egy volt. Isten jelenlétét látták minden szépben és jóban. Táltosaik voltak, akik tanították, gyógyították, s a jóra nevelték a népet." Moccanás nélkül, csendben hallgatták a fiúk.
„Sok évvel ezelőtt élt egy versíró, úgy hívták, hogy Móra László - ő megérezte, és szépen leírta, hogy miként és miben hittek a régiek, mert ő maga is ugyanezt hitte." - szólt az öreg. Szavai elhalkultak, arca átszellemült, és áhítattal mondta a verset.
„Isten" „Látlak én Istenem kelő nap fényében,
Hűvös harmatcseppek ragyogó tükrében.
Hajnali szellőnek susogó szavában, Hazajött fecskének hál'adó dalában."
Mélyült az öreg hangja, s mint templomi orgona zengte:
„Láttalak az erdők nehéz zúgásában,
Parányi kakukkfű erős illatában.
Láttalak apámnak szigorú szemében,
Jó anyám kezével Te gondoztál engem.
Hirdet a villámlás, meg az ég zengése,
Bíztat a szivárvány: nem haragszol mégse. Érezlek a szívemben, érezlek lelkemben - Maradj itt Istenem, teljes életemben!"
Széttárt karokkal állt az öreg remete, szemeiben könnyek csillogtak. A három fiú megilletődve nézett egymásra. Ilyet ők még nem hallottak. De jó, hogy feljöttek a hegyre! - gondolták. Az ősz ember leengedte kezeit, és csak annyit mondott:
„Hát így van!" - Mély lélegzetet vett, és folytatta: - „A régiek ilyenkor, tavasz kezdetén ünnepelték az Újévet, később meg a Húsvétot. Illő volt kitakarítani a házat kívül-belül, s rendbe tenni az ember életét. Ilyenkor böjtöltek is, ki egy napig, ki tovább. Sokan csak tiszta vizet ittak, s elmélkedtek, imádkoztak, takarítottak. Testet, lelket rendbe tettek, s mire megjött az első fecske, megtisztulva, megújulva várta a tavaszt az újévet, a Húsvétot minden tisztességes ember." -
„Na, ebből ennyi is elég! Most megmutatok nektek valamit." - mondta titokzatosan. A fiúk várakozóan néztek az öregre. Elindultak. A táltos vezette őket és kimért, erőteljes léptekkel haladt az erdei ösvényen. Alig tudták követni. A forduló után ritkult az erdő. Néhány somfát hagytak maguk mögött, majd mogyoróbokrok tűntek fel. Errefelé sok volt belőlük. Itt megálltak, szusszantottak egyet, s az öreg a tisztás másik oldalán kezdődő bükkösök felé mutatva jelezte, hogy oda igyekeznek.
Szemük-szájuk elállt a csodálkozástól: a kis völgyben még hó csillogott, sziporkázott az éles fényben. Közelebb érve, apró foltokat láttak a hóban, mintha valami itt is, ott is kilyukasztotta volna a hószőnyeget. A csodálkozás ámulattá változott, mert a foltok közepén apró, fehér virágokat fedeztek fel.
„Hóvirág" - mondta az öreg röviden. Csak némi faggatás után magyarázta csak el, hogy tulajdonképpen mi is történik itt. „Tavaszodik és eljött a hóvirág ideje!" - mondta magától értetődően. De a fiúk érezték, hogy valamit még visszatart, és ezért kérdően néztek rá. - „Na, mit akartok még? Hát ez nem elég nektek?" Mivel választ nem kapott, hát folytatta. „Ha már annyira akarjátok tudni, hát akkor tudjátok meg, hogy
MINDENNEK MEGVAN A MAGA IDEJE, ÉS AMINEK ELÖTT AZ IDEJE, AZT SEMMI, DE SEMMI NEM TUDJA FELTARTÓZTATNI!" „Hát ennyi az egész. Nézzétek csak ezt a kicsiny, törékeny, puha virágot, a hóvirágot. Ő a tavasz hírnöke. Az ő feladata, hogy reményt hozzon: vége a tél fagyos szorításának, ébred a természet, az élet legyőzhetetlen, mert van feltámadás, újrakezdés. - Nézzétek ezt a kis virágot, s tanuljatok tőle, mert minden akadályt legyőzve teljesíti feladatát. Mindennek és mindenkinek van feladata - ez a Jóságos Isten rendelése,s ezt a feladatot, küldetést végre kell hajtani. Ha ezt megértitek és teljesítitek, akkor boldogok lesztek." „
Higgyetek ebben, mert hitnek megtartó ereje van. Így hitték a régiek is." A fiúk érezték tudták, hogy most valami nagy kincs birtokába jutottak és csodálattal néztek a hóvirágra. Felfedezték, hogy az egyik hóvirág szirma hatalmas falevelet emelt fel, hogy felszínre juthasson. A másik kis virág mellett azt látták,hogy a hó kemény, fagyos, és ezen kellett áthatolnia. Hogyan? Megfigyelték, hogy a virág szára körül puhább a hó. A hóvirág megolvasztotta a havat, hogy bimbója napfényre kerülhessen. Milliméterről milliméterre küzdötte fel magát, míg hosszú idő után a felszínre ért. Az időről jutott eszükbe, hogy ideje lenne talán hazafelé tartani. De még valami motoszkált a fejükben. Restelkedve kérdezték az öregtől, hogy szedhetnének-e néhány csokorra való kis hóvirágot. A remete jóságosan bólintott igent. Mindegyik szedett egy-egy kis csokorra valót; majd örülni fog az anyjuk, mert nekik szánták. A legidősebb fiú azonban két csokrot állított össze. Egyiket az anyjának, a másikat meg... hát, a másikat meg annak az élénkszemű kislánynak, aki a falu közepén, a templom mellett lakott, akivel együtt járt gimnáziumba. Restelkedve nézett a táltosra, aki mintha értené a fiú gondolatait. Megértően pislantott. Visszaindultak az erdei házhoz, ahol felfrissítették magukat, felszedték hátizsákjaikat benne a virágokkal. Melegen búcsúztak a bölcs táltostól, aki imára kulcsolt kézzel halkan mondta - „Isten áldjon benneteket fiaim!" Hazafelé indultak. Útközben még megbeszélték, hogy Húsvétkor melyik házhoz mennek majd öntözködni, és hogy melyik lány festi a legszebb húsvéti tojásokat. Ma mindennek értelme lett, és arra gondoltak, hogy élni érdemes, és hogy az élet olyan, amilyenné tesszük. Magukkal hozták az erdők, a tisztások, a virágok üzenetét: megjött a Tavasz!
Orosz László
A természet titkaiból
Egy ember lepkegubót talált egy fa alatt, amit felvett, hazavitt és biztonságba helyezett. Telt az idő és az egyik nap arra lett figyelmes, hogy a gubó oldalán kis nyílás keletkezett. Az ember leült és figyelt, mert tudta, hogy valami fog történni. Úgy is volt, a kis résen át ki akart szabadulni egy kis pillangó. Át akarta magát préselni a keletkezett kis lukon. Többször próbálta sikertelenül és elfáradt. Megállt. Az ember látta a küzdelmet és segíteni akart. Egy olló hegyével óvatosan megnagyobbította a nyílást, melyen a kis pillangó könnyen kijutott, de duzzadt volt és szárnyai ráncosak. Az ember tovább figyelte és azt várta, hogy a kiszabadult kis lepke most már bármelyik pillanatban kitárhatja szárnyait és levegőbe libbenhet. Várhatott az ember, de nem ez történt. Ez a pillangó soha nem tudott elrepülni és csak mászott mindenfelé. Mi történt? A jószándékú ember nem ismerte a természet titkait és nem tudta, hogy mindennek szerepe van. Nem tudta, hogy az a kemény küzdelem, amivel a pillangó át akarta magát préselni a gubó falán keletkezett nyíláson, szükséges volt fejlődéséhez. A pillangó felpuffadt vizenyős testéből, a nyíláson át történő préselődés juttatta volna a folyadékot a gyűrött , ráncos szárnyakba. A szárnyak így kisimúlva, megszáradva és kitárva alkalmasak lettek volna a repülésre. Mivel mindez nem történt meg a természet rendje szerint, ez a pillangó soha nem tudott szárnyra kelve levegőbe emelkedni. Nem tudott repülni.
J.T.Liu elmondása alapján fordította: O.L.