Megásták Magyarország sírját...
"Dózsa György serege 166 984 lovasból állott. A nemesek, akik nyáridőben nem helyeselték a római pápa által meghirdetett kereszteshadjáratot, Zápolya János seregével kerülőúton Dózsa György seregére támadtak. A 194 940 fős, jól kiképzett nemesi sereggel megsemmisítették 1514. július 15-én hajnalban az alvó, Szentföldre induló, Bizáncot meghódítani akaró keresztes sereget. Július 16-án reggelre még 16 000 parasztot fogdostak össze és az ulicsi mezőn kardélre hányták. Elkezdett esni a nyári záporeső. A 91 217 keresztes harcos vérétől piros lett a fű, s ezzel megásták Magyarország sírját, mert Mohács mezején csupán 25-26 000 nemes jelent meg, mert ekkor már elszállt a bátorságuk és az egész országban lemészárolt 500 000 parasztnak nem volt érdeke, mint Hunyadi János korában, hogy megvédje Magyarországot.
Bocskai-Bethlen Gábor felhívására közel 100 000 hajdú vett részt a Básta elnyomásának hatására elindított szabadságharcokban. Bojti Veres Gáspár történelemíró 28 évig foglalkozott levéltárosként az uruki-mani hittel 1628-ban, hatása alatt volt Bethlen Gábor is. Besztercebányán, amikor Gardiz svédjeivel találkozott, vita támadt, vajon melyik az igazi keresztény vallás?
Háziasszonyként Villőke aranyasszony olyan palóc-karjalai tájszólással elmondta: - Úgy láték, Magyarország népe sem a katolikus, sem a református hitben nem akar hinni, hanem a hajdúknak az uruki-mani hitét szereti inkább, mivel az érdeknélküli szeretet hitén mindenki annyit tesz a perselybe, amennyit akar és amilyen tehetsége van. Szent Lászlót annyiban igen tiszteli, hogy csak úgy egyezett bele a római katolikus papok nőtlenségi fogadalmába a pápaság parancsára, hogy ha a magyarság létszáma csökkenne, visszaállítják a papok nősülési jogát.
Bethlen Gábor azt válaszolta: - Én is emellett lennék, mert az erőteljes káplánok igazán megérdemelnék, hogy a paráznaság ellen ne kelljen annyit imádkozniuk és javakorban lévő férfiak lévén, gyermeket nevelhetnének. Maga Jézus Krisztus is azt mondta: „Engedjétek hozzám a kisdedeket!" tehát melyik pápa tilthatná meg Szent László törvényét, hogy a magyarság romlásának idején ne szaporodjanak. Ezzel is kevesebb bűnük lehetne a katolikus papoknak. Igazán elkelne egy kis népszaporulat a fajtánk kipusztulása megakadályozása érdekében.
Én, a karjalai finn asszony a 100 svéd harcosnak a fiam, Gardiz vitéz által elrendeltem a magyar nyelven való levelezéseket és tíz év alatt mindegyik megtanult magyarul beszélni. Harcaink történetét Bojti Veres Gáspár szintén magyarul írja, mert 1620 után minden észrevételünket hozzá adjuk be magyarul. Ha én a 24 Hun Törzsszövetséghez tartozó, magyar földön megtanultam a palócok rovását, hiszen a palócok már 435 óta ezen a földön élnek, akkor a magyarság sem írhat csak latinul, amikor nekünk sokezer éves műveltségünk van.
Bethlen Gábor: - Én a „Solemnia", etruszk eredetű vallásos iratoknak minden holdtöltei példányát lemásoltatom Bojti Veres Gáspárral magyar és latin nyelvre, hogy példát mutassunk az öt bevett vallásfelekezetű püspökségeknek, az ésszerű vallási különállásunk követendő példájával. Mindegyik bevett felekezet attól fél, hogy csökkenni fog a párbér, vagyis a papoknak járó bevétel és akkor miből fognak megélni. Hidd el, karjalai nagyasszony, minden ingyenélő félti a pénzét, hiszen még hazát is cserélnének a nagyobb jövedelemért!
Mindenki csupán a maga anyagi érdekeivel törődik - kifogásolta Villőke aranyasszony - pedig a lelküsmereti szabadság a legfontosabb a világon! Ha majd mi nem leszünk, a Keleti Sárkányos-Társaságtól még akkor sem szabad elszakadni, mert ez az uruki-mani társdalom részéről erőt ad a jövendőnk formálásában!
Ebben a dologban Katalin fejedelemasszony és Bethlen István kormányzó igazat adott Villőkének és a maguk részéről az ősi kultúra mellé álltak, a nyugati áramlatok átvétele mellett.
Eszterházy Miklós cselekedetét is bírálták, mivel a vejére, Nádasdy Ferencre megharagudott és magasabb tisztségekbe nem volt hajlandó engedni. Titkos családi törvényként utódainak javasolta, hogy az Eszterházy leányok a jövőben a családi vagyon megőrzése végett mind apácák legyenek. Sajnos Bethlen Gábor halála után óriási harc indult meg a Keleti és Nyugati Sárkányos-Társaság között. Gardizt a murányi vár faláról a mélységbe dobták. Utolsó akarata szerint a két Sturmán, leányait, Villőke kérésére feleségül vette. Harcostársát, Rákóczi Zsigmondot is az előkelő házassága után a Nyugati Sárkányos-Társaság részéről megmérgezték. Történészüket, a levéltáros Bojti Veres Gáspárt is eltették láb alól és 28 évi munkáját a tűzbe vetették, hogy a rovások létezésének még az emlékét is eltöröljék. Az 1613-as és 1614-es évek is csak úgy maradtak meg, hogy a kis Szolyva a lángokból kimentette.
Ezen feljegyzéseket Villőke aranyasszony örökségében találták meg, amelyből fény derült a Solemnia lapokon át a magyar-féle népek első szabadságharcára. Amíg Bocskai István harcát 20 309 lovas uruki-mani harcos segítette, addig Bethlen Gábor háborúit 45 000 lovas segítette, majd Rákóczi György felhívására 15 000 harcos vett részt és 12 000 lándorfejérvári harcos állt készenlétben Szegeden, akik aztán a családtagjaikkal Magyarország területén telepedtek le. Tehát a nagy pusztulás mellett 92 309 harcos gyarapította hazánk lakosságát. Ezen harcosokkal jött családtagok, a bevándoroltak nagy állatállományával Erdély és a Hajdúvárosok jólétét növelték. Villőke aranyaszony 1642-ben, 62 éves korában meghalt. Egy alapítványt tett, hogy a magyar nyelv gyakorlása végett az evangélikus papság a „Solemnia" gyűjteményét szaporítsa. Minden történelmi és vallásos írást 1-1 arannyal jutalmazott. Ennek folytatására az utódait megeskette. Vas- és fegyvergyártásból eredő tekintélyes vagyonát ezen nemes célra hagyta, hogy a ránk erőszakolt latinos műveltséget ellensúlyozza. Az első lapokon olvasható volt Opitz Márton költőnek a Solemnia című verse, amelynek alapgondolata az emberi szabadságvágyat örökítette meg."
329. Arvisura részlet